امروز :
سه شنبه - ۲۶ تیر - ۱۳۹۷
ساعت :

فرهنگ هر قوم و ملیتی بیانگر هویت، شخصیت و همه ی آن چیزیست که آن قوم با آن شناخته می شود و بی تردید رشد و تعالی فرهنگ هر جامعه متناسب با اعتقادات آن می تواند راه گشای مفید و موثری در راه رشد و تکامل هر جامعه باشد.
شهرستان شهریار با حضور قومیت های متفاوت با ضرورت ایجاد و گسترش مراکز فرهنگی متعدد روبروست و نیاز به وجود حوزه ای که این مراکز فرهنگی را تحت نظارت و پوشش خود قرار دهد، کاملا ملموس بود، تا اینکه این ضرورت بر دوش شورای اسلامی شهر و شهردار محترم وقت احساس شد و با عنایت و کفایت بزرگواران و با توفیقات خداوند متعال بود که همزمان با شروع دوره سوم شورای اسلامی شهر و انتصاب جناب آقای مهندس حسینی به عنوان شهردار شهریار، در تاریخ 10/4/1386 توفیق تشکیل حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی حاصل گردید و این حوزه تا به امروز از حسن فعالیت های ممتاز و موفق برخوردار بوده است و امید است تا با گذر زمان و کسب تجربه های بیشتر و با مساعدت دلسوزان فرهنگی و مدیران زحمتکش، این مرکز بتواند منشا خیر برکت قرار گیرد.

قرائت قرآن در امامزاده اسماعیل شهرستان شهریاراین مرکز در آغاز با اهداف تعالی فرهنگ شهروندی، ارتقاء سرمایه اجتماعی و مشارکت های همگانی در عرصه ی شهر و همچنین ارتقاء شادابی، نشاط، تندرستی شهروندان از طریق توسعه ی مراکز فرهنگی، اجتماعی، هنری، ورزشی، تفریحی و گردشگری، در چهار بخش تربیت بدنی، اجتماعی، فرهنگی و روابط عمومی شروع به کار نمود و فعالیت های معینی را برای هر بخش تبیین نمود از سال 89 به بعد بخش تربیت بدنی از این مرکز جدا شده و بخش های دیگر با اقتدار و توانمندی به ارائه ی خدمت به هم وطنان عزیز پرداختند.
هر دام از بخش های مذکور با شناسایی نیازهای جامعه در حیطه های مختلف دست به انجام فعالیت های مفید زدند و با طرح و ایده های متنوع در جهت غنی سازی اوقات فراغت شهروندان کوشیدند و از سویی دیگر با برگزاری یادواره ها و مراسم نکوداشت به پاسداری از مقام شامخ شهدا و تولید آثار فرهنگی و هنری در راستای توسعه و رشد فرهنگ ایثار و جهاد و شهادت پرداختند.

از دیگر فعالیت های این حوزه نظارت و سازماندهی فعالیت های مربوط به بانوان است که با برنامه ریزی های صحیح به برگزاری مراسم و جشن های ویژه بانوان پرداخته شد. همچنین با برگزاری همایش های متعدد به آموزش های کاربردی برای بانوان پرداخته شد. از سویی دیگر با نگاهی ویژه به اقتصاد و توانمندسازی فرهنگی زنان سرپرست خانوار به مخاطب شناسی زنان پرداختند. ایجاد کمیته بانوان در قالب کانون بانوان و مشخص نمودن اعضای ثابت این کمیته به عنوان پل ارتباطی این کمیته با معاونت فرهنگی و شناسایی نقاط قوت و ضعف جهت برنامه ریزی بهتر با نیازهای آنان در راستای همین اهداف شکل گرفت و با داشتن 22 عضو بانوی داوطلب تاکنون به بهترین شکل ممکن در مراسم های برگزاری شده مربوط به بانوان همکاری داشته اند. مهمترین نهاد یک جامعه را خانواده تشکیل می دهد و یقینا اقداماتی بنیادین برای اعتلای فرهنگ و بنیان خانواده و توسه و ترویج فرهنگ شهرنشینی و اصول تربیتی و مدیریتی خانواده ها باید صورت بگیرد. معاونت فرهنگی شهرداری با برگزاری همایش های تربیتی، با موضوعات مختلف اجتماعی، تربیت فرزندان، رفتار در خانواده، هنجارهای اجتماعی، روابط والدین، ترویج فرهنگ شهروندی و شهرنشینی اقدام به تهیه و ارسال بروشورهایی با عنوان منشور آپارتمان نشینی، شیوه های عشق ورزی و ... پرداخته است.
شهر عرصه ی حضور مردم یک جامعه است و مشارکت مردم با برگزاری مراسمات در دل شهر با امکانات بیشتری روبرو است به همین خاطر واحدهای مختلف شهرداری با برگزاری یک سری از مراسم ها در سطح شهر امکان حضور را برای هموطنان بیشتری فراهم نمودند. به طور مثال حوزه ی روابط عمومی شهرداری با برگزاری یستگاه های صلواتی در ایام و مناسبت های مختلف رنگی زیبا از مشارکت و حضور شهروندان را خلق نموده است.
به طور کلی واحد معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری با حضور موثر و کاربردی خود و با اهداف انسانی و والایی که برای تعالی و رشد شهر و جامعه دارد، جزء تاثیرگذارترین بخش های جامعه است که با ارتباطی کاملا مستقیم با مردم دغدغه های آنان را از هر نوع می شناسد و سعی میکند با راه کارهای متفاوت این دغدغه ها را بهبود بخشد.